Praca i nauka

Gdzie może pracować księgowa?

Okazuje się, że zawód księgowej zalicza się do najstarszych profesji świata. Pojawił się wraz z zapoczątkowaniem obrotu pieniędzmi. Dzisiaj księgowa zajmuje się szeroko pojęta rachunkowością. To między innymi rozliczanie i analiza faktur firmy oraz wszelkich dokumentów, które tyczą się finansów jej działalności. I to nie wszystko bowiem księgowa jest bardzo często swoistym pośrednikiem pomiędzy firmą a instytucjami państwowymi, takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy.

Księgowa ma szeroki wybór jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia. Coraz bardziej popularne stają się biura rachunkowe a takowe można prowadzić samodzielnie i pozyskiwać zewnętrznych klientów. Wtedy księgowa współpracuje jedynie z przedsiębiorcą i wykonuje zdalnie wszelkie obowiązki, które wytyczono w umowie. Do takich zaliczać się może miesięczne rozliczanie działalności, ale również analizy finansowe firmy, prognozowanie, wsparcie w ramach korzystnego inwestowania środków czy pośrednictwo i reprezentowanie firmy w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym.

Księgowa może znaleźć również zatrudnienie na etat. Większość dużych przedsiębiorstw posiada własne działy księgowe, w których zatrudniani są tego rodzaju specjaliści. To opłacalne, gdy firma zatrudnia większą liczbę pracowników i działa na szerokim rynku. Pamiętajmy, że o ile współpraca z biurami rachunkowymi jest opłacalna w przypadku działalności jednoosobowych tak prowadząc korporację czy duże przedsiębiorstwo lepiej jest utworzyć specjalny dział i zatrudniać księgowych na stałe. Księgowi są potrzebni w każdej firmie, bez względu na branżę czy rodzaj działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *