Biznes i finanse

Czym najchętniej zapłacimy za zakupy?

Jeszcze do niedawna to gotówka była środkiem, którym płacono za wszelkie zakupy. Trzeba jednak przyznać, że w Polsce powoli się to zmienia i nadal część transakcji przebiega w formie gotówki, to dzisiaj coraz bardziej popularne stają się zakupy za pośrednictwem kart płatniczych.

Już w pierwszym kwartale 2020 roku wydano Polakom ponad 43 miliony kart płatniczych. Co więcej, każdego miesiąca zwiększa się też liczba obiektów usługowych i handlowych, które posiadają terminale. Gonimy szybko Europę a co więcej, Polacy stają się pionierami jeśli chodzi o korzystanie z nowych form możliwości opłacania zakupów. Nikt tak chętnie jak my nie używa kart zbliżeniowych. W żadnym innym kraju nie jest tak popularne realizowanie transakcji zakupowych przy wykorzystaniu aplikacji w telefonie. Płacimy też specjalnymi zegarkami czy bransoletkami a przede wszystkim, jesteśmy ciekawi nowości.

W Polsce bardzo szybko rozwinęła się również możliwość dokonywania zakupów przez internet. Pomimo pandemii w zestawieniu maj-kwiecień 2021 r. sprzedaż detaliczna w sieci wzrosła o 12,2%. Podobno przez internet kupujemy częściej niż statystyczny Niemiec czy Amerykanin. Najczęściej kupujemy ubrania oraz sprzęty elektroniczne a płacimy za nie rzecz jasna przelewem zleconym bądź kartą kredytową. Jednak w przypadku tekstyliów, odzieży i obuwia należy brać pod uwagę na czynniki o charakterze sezonowym.
Wydaje się, że era płatności gotówką powoli będzie zanikać. Wynika to z prostego faktu, iż coraz mniej mamy z nią do czynienia – wypłatę otrzymujemy na konto bankowe, praktycznie nie spotyka się już odbierania jej w formie gotówki. Taką dysponują najczęściej osoby w wieku emerytalnym, które nie są łakomi na technologiczne nowinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *