Biznes i finanse

Co to jest e-sport i na czym polega?

co to jest esportE-sport oznacza sport elektroniczny, czyli zawody w grach wideo. Gracze sportów elektronicznych często rywalizują w zespołach wieloosobowych. W zależności od gry może mieć ona charakter zespołowy.

Termin e-sport został po raz pierwszy użyty pod koniec lat 90-tych i zbiega się on w czasie z triumfem komputerów domowych. Jednak rywalizacja sportowa w grach wideo jest starsza. Natomiast w latach 80-tych gracze w światowych salonach gier toczyli ze sobą walki w dwuwymiarowej bijatyce Street Fighter od Capcom. Albo próbowali wspiąć się na szczyt tabeli wyników w grze Donkey Kong od Nintendo.

Sporty elektronicze jako pomysł na biznes

Esport w znacznym stopniu charakteryzują się profesjonalizacją. Za graczami stoją drużyny z menedżerami i trenerami, którzy chcą wyszkolić graczy na profesjonalnych graczy. Gracze, którzy odnoszą sukcesy, zarabiają przyzwoite pensje; na mistrzostwach świata nagrody pieniężne idą w miliony.

Sporty elektroniczne dotyczą profesjonalnych graczy, który posiadają szczególny poziom rozgrywki i doświadczenia. W esporcie oprócz koordynacji ręka-oko wymagana jest również umiejętność myślenia i wytrzymałość. Zespoły zarządzające zawodnikami e-sportowymi często narzucają swoim wojownikom rygorystyczne harmonogramy treningów.

Na czym polegają speedrun’y i rywalizacja w grach

Ludzie zawsze lubili rywalizację. Sięgając do korzeni najlepszym przykładem jest Pong, który zachwycił graczy na całym świecie. Również w grach Pac-Man i Space Invaders, czy Tetris ambitni gracze angażowali się w liczne pościgi za najlepszymi wynikami. Na portalach streamingowych takich jak Twitch, społeczność speedrun rosła, próbując prześcignąć się w coraz krótszych czasach przejścia np. Super Mario Bros i innych gier.

W dzisiejszych czasach speedrun’y przybierają absurdalne formy. Popularne stały się rozgrywki z zasłoniętymi oczami, w których graczowi faktycznie zawiązuje się oczy. Speedrun można ukończyć dopiero przy napisach końcowych, korzystając z efektów dźwiękowych i pamięci.

Oprócz samych graczy rywalizują także widzowie. W kasynie internetowym zakłady na wydarzenia e-sportowe są tak samo naturalne, jak na mecze Bundesligi. Niektórzy obstawiający wierzą, że potrafią odgadnąć formę drużyny lepiej niż algorytmy bukmacherów.

Sieciowe areny bitewne dla wielu graczy

Prawdopodobnie najbardziej znanym i odnoszącym największe sukcesy gatunkiem sportów elektronicznych są wieloosobowe sieciowe areny bitewne (MOBA). Na przeważnie symetrycznie skonstruowanej mapie celem jest często zdobycie bazy przeciwnika lub zniszczenie drużyny przeciwnej.
Członkom zespołu przydzielane są bardzo różne role. Niektórzy bohaterowie zadają obrażenia skuteczniej, inni wspierają swoich kolegów z drużyny za pomocą czarów i buffów.

W grach MOBA zazwyczaj istnieje ogromna przepaść między zwykłymi graczami a pełnokrwistymi profesjonalistami. Aby osiągnąć sukces, konieczne jest, aby zespół koordynował swoje działania i potrafił doskonale wykorzystywać własne umiejętności i zdolności. W zależności od składu drużyny przeciwnej e-sportowcy muszą dostosować własną taktykę, czasem bardzo różną.

Wśród komentatorów i widzów nierzadko wybuchają wspaniałe spory o to, czy ten czy inny ruch był słuszny. Najbardziej znanymi przedstawicielami tego gatunku są League of Legends i Dota 2.

strzelanka pierwszoosobowaStrzelanka pierwszoosobowa i szybkość

Strzelanki pierwszoosobowe, takie jak Counterstrike, Quake czy Battle Field, są pozycjami wymagającymi zręczności i szybkości. Dynamika gry sprawia, że reakcje w ułamku sekundy decydują o tym, czy Twoja postać zginie, czy wygra pojedynek.

W trybie wieloosobowym rozgrywane są te same mapy. Znajomość zakamarków mapy, wiedza o tym, gdzie mogą czaić się wrogowie i jaką strategię obiera drużyna przeciwna, może mieć decydujące znaczenie. Jednak jeszcze bardziej niż w innych grach e-sportowych szczególnie ważny jest krótki czas reakcji.

Gry strategiczne i wysoko rozwinięte umiejętności planowania

Większość gier e-sportowych wymaga umiejętności strategicznych. Nigdzie nie jest to bardziej oczywiste niż w grach strategicznych czasu rzeczywistego, takich jak Age of Empires czy StarCraft 2. W grach RTS tego typu zwykle pojawia się meta, która opisuje najrozsądniejszy sposób postępowania. Każda meta ma kontrstrategie. Im większe umiejętności graczy, tym bardziej taktyczna gra.

W zależności od gatunku gry dominują inne umiejętności, które przełożą się na Twój sukces lub porażkę. Każdy gracz, nawet ten początkujący wie w czym czuje się najlepiej i który gatunek gier go pasjonuję. Nie mniej należy pamiętać, że granie w gry jest czasochłonne i wciągające więc tutaj należy trenować z umiarem. Tylko wtedy uda się osiągnąć wysoki poziom, który będzie przewyższał online’owych przeciwników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *